Historie Jednoty československého Orla v Křenovicích

 

Od roku 1912 do 1948

Jednota Orla v Křenovicích byla založena 8. září 1912. Iniciátory založení byl starosta Antonín Horáček, radní František Holomek a místní farář Vilém Ondráček. Mezi zakládající členy Orla patřil Štěpán Doležal, Čeněk Drápal, Antonín Horáček, Eduard Horáček, Antonín Janáček, Josef Jetela, Augustin Kučera a Bohumír Spáčil. Prvním starostou Orla byl zvolen Ladislav Fuksa, jednatelem Stanislav Drápal, náčelníkem Stanislav Fukse, náčelnicí Marie Kučerová, dalšími členy výboru byl Jaroslav Richter a Anna Richterová.

Křenovický Orel byl přímo podřízen orelské župě vyškovské Štěpána Klapila.

Účelem Jednoty bylo rozvíjet duševní a tělesné schopnosti dětí, mužů a žen v národním a křesťanském duchu. K dosažení tohoto cíle sloužila tělesná cvičení, vyučování tělocviku, osvětová činnost formou přednášek, zakládání knihoven, provozování divadla, veřejného zpěvu, pořádání veřejných cvičení a sletů.

Členové a členky Orla se navzájem oslovovali bratře a sestro. Nejprve se cvičilo na mlatě u Eduarda Horáčka č. p. 4. První veřejné cvičení proběhlo již v roce 1912.  Za 1. světově války byla činnost Orla utlumena, ale o to více se rozvinula po skončení války. Křenovický Orel vyvíjel velmi dobrou činnost a v mnoha akcích byl velkým konkurentem Sokola.

V roce 1921 byla utvořena společnost Katolický dům Československé strany lidové v Křenovicích, která zakoupila hostinec č.p. 23. Budova byla celá přestavěna a zdvižena o jedno patro. V přízemí hostince byl vybudován sál pro divadlo a cvičení Orla, vybavený na tehdejší dobu moderním  tělocvičným nářadím, dvě hostinské místnosti, kuchyň, skladiště, kancelář a průjezd.  V prvním patře bylo šest obytných pokojů, kabinet, tři kuchyně a dva pokoje pro cestující, které byl hostinský povinen ubytovat. Budova hostince byla zakoupena za 109 000 Kč., přestavba budovy prováděná zednickým mistrem Klementem Havlíčkem z Nesovic přišla na 270 000 Kč. Akce byla financována z darů členů Orla, kteří mezi sebou vybrali částku 202 100 Kč. Slavnostní otevření Katolického domu proběhlo 26. srpna 1923.

V roce 1922 byl založen divadelní odbor Orla, který se věnoval především nacvičování operet, činoher a her pro děti – uvést můžeme například Kašpárek a Šmidra, Ženská opereta, Růže z Argentiny, Filosofská historie, Jánošík, Pališova dcera aj. K významným hecům a zpěvákům z řad křenovického Orla patřili Anna Cenková, Ladislav Cenek, Stanislav Čermák, Ladislav Halouzka, Stanislav Holomek. Břetislav Jelínek a Helena Jelíková.

V roce 1925 požádal Orel obecní zastupitelstvo o udělení kinolicence, tu ale získal až v roce 1927. Mimo to pořádal Orel plesy, krojované zábavy, hody, Hanáckou svatbu, slováckou svatbu, dívčí věnečky, dětské dny, přednášky, rozloučení s rekruty. Členové a členky Orla se účastnili místních župních a celostátních závodů. V roce 1922 se 180 křenovických Orlů zúčastnilo Prvního celostátního orelského sletu v Brně. Druhého celostátního sletu, nazvaného Svatováclavské dny orelstva, který probíhal ve dnech 5. - 6. července 1929, se zúčastnilo 110 mužů, žen a dětí z Křenovic. 9. června 1929 se v Křenovicích konal slet orelské župy vyškovské Štěpána Klapila, na kterém byl posvěcen spolkový prapor křenovického Orla.

Na darovaných a vykoupených pozemcích od patnácti majitelů byl v letech 1931 až 1932 vybudován sportovní stadión podle návrhu zahradního architekta Ing. Vaňka. Slavnostní otevření stadiónu se konalo 19. června 1932. Na stadionu bylo možno provozovat lehkou atletiku, volejbal, hokej a házenou. Pro zpestření chvilek oddechu byly zakoupeny dvě loďky na projížďky po Rakovci.

Třicátá léta představovala vrcholné období v činnosti Orla v Křenovicích, jednota v této době čítala až 350 členů a členek.

Na začátku roku 1941 rozhodl výbor Orla o převedení pozemků stadiónu na tehdejšího starostu Orla Ludvíka Horáčka. Koncem roku 1941 byla činnost Orla zakázána. Obnovena byla až 3. září 1945, ale pouze na tři roky.

Katolický dům převzal do užívání MNV, který si zde vytvořil kanceláře. Stadion získala TJ Sokol Křenovice, která jej ale nevyužívala. V roce 1963 převzali stadion do správy  manželé Ludvík a Božena Horáčkovi, kteří jej v roce 1966 postoupili Základní organizaci chovatelů drobného zvířectva v Křenovicích.

Znovuobnovení

Činnost Orla byla obnovena registrací datovanou 20. 11. 1990. U znovuzrození stáli Ladislav Cenek, Fabián Hudec, Anna Cenková,  Zdeněk Mazel, Petr Drápal, Josef Holomek starší a Jiří Kratochvíl mladší.

V roce 1993 byl rozhodnutím obecního zastupitelstva navrácen Katolický dům do vlastnictví Orla, na orelský stadion již nevznikl právní nárok. Katolický dům využíval do  roku 1995 Obecní úřad a až do roku 2005 zde fungovalo kino. Od roku 2001 je postupně budova rekonstruována. V prvním podlaží byla vybudována klubovna, herna stolního tenisu a sociální zařízení. V roce 2003 byla opravena fasáda, podlahy na půdě. V  roce 2004 střecha budovy a poté v roce 2009 rekonstrukce stropu sálu. Od roku 2002 jsou prostory bývalé obřadní síně MNV a Obecního úřadu pronajaty květinové síni Magnolia manželů Nohelových. První patro budovy je přes zimu hojně využíváno nejen členy Orla. Dvakrát týdně je zde pro místní matky s dětmi dopoledne otevřeno mateřské centrum Domeček. Herna stolního tenisu je využívána širokou veřejností, pravidelně chodí hrávat oddíl tenisu. Středeční večer je vyhrazen cvičení žen středního věku a v pátek večer se zde schází mládež pod vedením Petra Banďoucha.

Novodobá jednota Křenovice

Jako první sportovní činnost jednoty můžeme označit pravidelné hraní volejbalu na bývalém Orelském stadionu. Aktivními členy byli v té době „mládežníci“ - skupina místních mladých křesťanů.

Prvním účastníkem orelských soutěží bylo družstvo juniorek, které se po několik let úspěšně účastnilo mistrovství orla ve volejbale.

Na začátku devadesátých let se jezdilo na nejrůznější ústřední či župní akce, které v té době měly více amatérský jak profesionální duch. Jednalo se o závody v  lehké atletice, plavání či stolním tenise. Přes léto se pořádaly výlety na kolech, dětské dny, táboráky.  V zimě se jezdilo na běžky.

Ústředních závodů v běžeckém lyžování se jednota účastnila pravidelně od roku 1993 do roku 2002. Dokonce jsme v tomto sportu měli několikrát i členy na stupních vítězů.

Přes zimu byly pravidelné tréninky v tělocvičně na Václavské ulici.  Od roku 1993 – 1997 se chodilo každou neděli od 15 do 20 hod., kdy se nejdřív sešli nejmladší (od 5 do 10 let) na gymnastiku a hry, pak přišli náctiletí na basketbal či fotbal. Poslední hodina byla vyhrazena smíšenému volejbalu.  1994 - 2000 měly jednou týdně cvičení děti předškolního věku.  Dvakrát týdně se trénoval volejbal. Nejdříve jen juniorky, časem ženy a muži společně. Jako poslední vzniklo v roce 1999 družstvo juniorů, nyní již mužů. Trenérsky a cvičitelsky se podíleli členové rodiny Holomkovy a Ladislav Banďouch. Oblíbené byly olympiády pro děti do 12let.

Jednota Orel Křenovice od roku 1998 nepřetržitě hraje okresní soutěž ve volejbale mužů. A od roku 1997 se účastní turnajů smíšených družstev.  Od otevření nové haly jednou ročně turnaj i pořádá.

Herna stolního tenisu v prvním patře Orlovny byla po řadu let využívána především P. Julínkem a J. Šromem, kteří se účastnili turnajů stolního tenisu.

Od roku 2001 se jednota podílí na organizaci Křenovického silničního běhu. Po řadu let byl začátkem závodění zimní silniční běh v Moutnicích konaný začátkem ledna.

V rozmezí  let 1997 – 2001 byly pořádány letní tábory

1997 pro rodiče s dětmi v Bukovině

1998 cyklotábor v Bukovině (starší děti jely z Křenovic do Bukoviny na kole)

1999 opět cyklotábor v Bukovině

2000 pro děti od první do deváté třídy ve Sloupu

2001 pro děti od první do deváté třídy v Bukovině

2002 pro chlapce v Tištíně

Orel je součástí mezinárodní federace FICEP, která sdružuje  křesťanské tělovýchovné organizace  Evropy. A tak ti nejlepší sportovci mohou změřit síly i na mezinárodní úrovni. Hry FICEP  každý rok hostí jiný stát a pravidelně  se střídají i sporty. Z naší jednoty jsme měli zástupce pouze na táborech FICEP. Ty jsou každoročně pořádány pro mládež ve věku 16 až 18 let. Účastní se jich skupiny z Německa, Rakouska, Francie, Itálie, Švýcarka,  Belgie, Česka  i Slovenska. Z každé země jede skupinka maximálně 20 dětí. Hlavním komunikačním jazykem je angličtina. Účastnící země se střídají v pořádání. V ČR byl tábor v roce 1997 v Novém Městě na Moravě a  2005 ve Žďáře nad Sázavou. Za naši jednotu se od roku 1997 vystřídalo 5 účastníků  a  v posledních třech letech byl Josef  Holomek ml. vedoucím české výpravy.

V letech 1998 až 2003 se našlo vždy několik poutníků, kteří cestu na ústřední orelskou pouť na Hostýn vydali na kolech. Každoročně jezdí naše jednota na tuto pouť v polovině srpna i autobusem. 

V roce 2002 jednota oslavila 90 let od založení. Tento významný rok byl plný akcí sportovních i kulturních.

Naše jednota pořádala či pořádá i kulturní akce. Jako výstavu kraslic, pletení ze slámy, aranžmá suchých vazeb, výstavu betlémů 2002 - 2005, betlémské světlo, sv. Mikuláš, od roku 2003 každý rok úspěšná tříkrálová sbírka. Další každoročně pořádanou kulturní činností je od roku 2002 již tradiční pletení adventních věnečků. Nejdelší tradici má pořádání Dne matek. Tuto akci ihned po znovuobnovení činnosti v 90tých letech organizoval Orel s Lidovou stranou pod vedením p. F. Hudce.  Od té doby se program i místo konání Dne matek několikrát změnily. Nyní je hlavní pořadatelkou p. E. Drápalová, která má pod patronátem i ostatní kulturní činnosti jednoty.

Velmi oblíbené jsou poutní zájezdy, pro starší generaci pořádané ústředím několikrát ročně. První byly exercicie v roce 2002.

Jednota orel Křenovice měl v roce 2002 na 70 členů. Bohužel ne všichni jsou aktivními členy, kteří sportují, využívají nabídky kulturních či zájmových činností nebo se dokonce podílejí na organizaci.

V této době pracuje výbor jednoty ve složení: starosta Petr Drápal, místostarosta Ivo Kratochvíl, sekretář Dana Tománková, pokladní Jana Kratochvílová, předseda revizní komise Helena Nohelová, správce Orlovny Zdeněk Hrabálek, kulturní referent Emilie Drápalová,  dalšími členy výboru  jsou Ondřej Hladký, Josef Holomek st. a Petr Banďouch.

Sportovní činnosti

Jako vždy se mohou členové Orla přihlásit na kteroukoliv akci pořádanou jednotou, župou či ústředím. A tak následující přehled činnosti berte jako pozvánku si zasportovat.

V místní hale se po celou zimní sezónu koná každé:

basketbal 

florbal žáků

badmniton

volejbal

V herně stolního tenisu v prvním patře Orlovny:

cvičení žen středního věku

klub Cihla

Jednota se za uplynou část roku aktivně účastnila či účastní:

  • Okresního přeboru ve volejbalu mužů
  • Orelské florbalové ligy starších žáků
  • V letošním roce se naše jednota účastnila:
  • Atletických závodů ve Vyškově

Kulturní činnost v minulých letech:

Jako každý rok i letos proběhla Tříkrálová sbírka, Den matek, pouť na Hostýn. Dále jsme měli účastníky na setkání seniorů v Nových Hradech, v Tasovicích. Těšíme na setkání u pletení adventních věnečků, sv. Mikuláše a dalších akcí.

Jak vypadá jednota dnes?

V současné době máme okolo 150 členů. Věkový průměr máme 23 let. Velice dobře spolupracujeme s Obcí a během roku organizujeme spoustu sportovních a kulturních akcí. Pravidelně probíhá Tříkrálová sbírka a Tříkrálové pásmo dětí v kostele, zúčastňujeme se Orelské běžecké ligy i Gymnastických her v Žatčanech, dvakrát do roka proběhne na Orlovně badmintonový turnaj, před začátkem velkých prázdnin se setkáváme na dvoře Orlovny u táboráku, putujeme na sv. Hostýn aj. Akcí během roku máme opravdu velmi mnoho, podrobněji jsou vypsány na webových stránkách naší jednoty v sekci Akce.

Rádi bychom vyjádřili poděkování všem, kdo pro naši jednotu pracovali a pracují a přejeme všem hodně Božího požehnání do našich dalších orelských aktivit.

Zdař Bůh!

Rada jednoty Orla Křenovice